MOBBING W MIEJSCU PRACY

 Według danych wskazywanych przez Eurostat przeciętny Europejczyk w wieku 20-64 lat spędza w pracy średnio 37,5 godziny w tygodniu. Poświęcanie pracy tak dużej części życia, sprawia, że oczekujemy czerpania z niej satysfakcji zawodowej oraz realizacji w miejscu zatrudnienia  swoich planów i ambicji. Zdarza się jednak tak, że praca jest dla nas źródłem…

Czytaj dalejMOBBING W MIEJSCU PRACY

JAK ODZYSKAĆ POŻYCZONE PIENIĄDZE?

Osoby, które pilnie potrzebują pieniędzy, bardzo często, zanim wybiorą się do banku lub pomyślą o ,,wzięciu chwilówki”, zwrócą się o pożyczkę do rodziny, przyjaciół. Pożyczkodawcy zwykle są przekonani, że pożyczkobiorca odda im pieniądze ze względu na wieloletnią znajomość, pokrewieństwo, wcześniejsze ,,dotrzymywanie słowa”. Co jednak w przypadku gdy pożyczkobiorca, mimo że wielokrotnie się…

Czytaj dalejJAK ODZYSKAĆ POŻYCZONE PIENIĄDZE?

OCHRONA PRAW ZWIERZĄT

Czy kiedykolwiek pomyślałeś sobie: że nie warto z tą sprawą iść do prawnika, że szkoda jego i Twojego czasu? Czy kiedykolwiek miałeś wątpliwości: czy nie jest to sprawa drobna, która nie powinna trafić na wokandę sądową? Wiem, że bardzo często takie myśli towarzyszą klientom w przypadku spraw z zakresu ochrony praw zwierząt.…

Czytaj dalejOCHRONA PRAW ZWIERZĄT

HEJT W INTERNECIE

Wiadomo nie od dziś, że Internet rządzi się swoimi prawami. Gwarancja anonimowości sprawia, że użytkownicy sieci często czują się bezkarni i dużo łatwiej jest obrazić kogoś ,,za zasłoną” ekranu komputera czy telefonu, niż wyrazić swoją opinię ,,prosto w twarz”. Hejt w Internecie dotyka dziś nie tylko celebrytów, a staje się zjawiskiem coraz…

Czytaj dalejHEJT W INTERNECIE

ODSZKODOWANIE ZA BŁĄD LEKARZA

Co przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz określenia: ,,błąd medyczny”, ,,błąd lekarski”, ,,błąd w sztuce lekarskiej”, ,,błąd w sztuce medycznej”? Postawiłbyś między tymi pojęciami znak równości czy zdefiniowałbyś je inaczej? W jakiej sytuacji pozwałbyś szpital, a w jakiej lekarza? Pozwól, że odpowiem Ci na często stawiane pytania związane z prawem medycznym. Lekarz,…

Czytaj dalejODSZKODOWANIE ZA BŁĄD LEKARZA

CZYM JEST ,,USTAWA KAMILKA”?

15 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw –nazywana potocznie ,,ustawą Kamilka”. Część  jej przepisów obowiązuje jednak już od sierpnia 2023 r. Potoczna nazwa nowelizacji nawiązuje do tragicznej śmierci 8-letniego Kamilka z Częstochowy, który…

Czytaj dalejCZYM JEST ,,USTAWA KAMILKA”?

NIEGODNOŚĆ DZIEDZICZENIA

Czy możesz wyobrazić sobie sytuację, że mimo, iż jesteś spadkobiercą ustawowym lub zostałeś powołany do spadku przez osobę zmarłą w testamencie, dochodzi do zakwestionowania nabytych przez Ciebie praw? Niniejsza instytucja w kodeksie cywilnym została nazwana niegodnością dziedziczenia. Opiera się na założeniu, że w pewnych sytuacjach względy natury etycznej przemawiają za pozbawieniem określonej osoby możliwości dziedziczenia po spadkobiercy.

Czytaj dalejNIEGODNOŚĆ DZIEDZICZENIA

DOZÓR ELEKTRONICZNY ZAMIAST WIĘZIENIA

Odbywanie kary pozbawienia wolności w Systemie Dozoru Elektronicznego doczekało się wielu popularnych określeń, funkcjonujących w języku potocznym. Często słyszymy o więzieniu cyfrowym lub bransoletce, opasce, obrączce, elektronicznych kajdankach noszonych na ręce lub nodze. Co to jest System dozoru elektronicznego? System dozoru elektronicznego jest jednym ze sposobów odbywania przez skazanego krótkoterminowej kary pozbawienia…

Czytaj dalejDOZÓR ELEKTRONICZNY ZAMIAST WIĘZIENIA

RADCA PRAWNY CZY ADWOKAT?

Czym różni się zawód radcy prawnego od zawodu adwokata? Czy zdarzyło Ci się wpisać w wyszukiwarkę internetową przykładowo hasło ,,prawnik Białystok”, ,,prawnik Łapy” czy ,,prawnik Wasilków”? W rezultacie na pewno ukazały się zarówno proponowane kancelarie radców prawnych w mieście, jak i kancelarie adwokackie. Pozwól więc, że wyjaśnię Ci różnice między radcą prawnym…

Czytaj dalejRADCA PRAWNY CZY ADWOKAT?

SZYBKI ROZWÓD – CZY TO MOŻLIWE?

    Szybki rozwód – czy to możliwe? W trakcie mojej dotychczasowej praktyki zawodowej słyszałam kiedyś o sytuacji, gdy pełnomocnik, mimo że klientka wielokrotnie podkreślała chęć zakończenia małżeństwa przez rozwód, kontaktował się z jej mężem i namawiał do pogodzenia się małżonków. Nietrudno się domyślić, że efekt był jeden i bynajmniej nie była to…

Czytaj dalejSZYBKI ROZWÓD – CZY TO MOŻLIWE?